“Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”

W listopadzie zazwyczaj pamiętamy o tych, którzy odeszli. W tym roku w harmonogram naszych akcji wpisała się po raz pierwszy inicjatywa dbania o opuszczone i zaniedbane groby.

Celem tego typu akcji jest zachęcenie ludzi do tego, by przy okazji sprzątania, porządkowania grobów swoich bliskich, zwrócili baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą groby obok i uprzątnęli chociaż jeden grób. Często codziennie mijamy zarośnięty grób (szczególnie na części dziecinnej cmentarza). Zawsze możemy go trochę ogarnąć. Nie tylko po to by ładnie wyglądał, ale po to był dowodem, że pamięć nigdy nie umiera.

W dwie kolejne soboty października (12.10 i 19.10) kilkoro NieKANApowych śmiałków podjęło walkę z chaszczami traw podczas porządkowania zaniedbanych grobów na terenie Cmentarza Parafialnego w Garwolinie.

Pracowicie zbierali liście, wyrywali chwasty, grabili, zruszali ziemię, czyścili pomniki, wynosili stare znicze, a zebrane śmieci segregowali wg. ich rodzaju. Nie zapomnieli także o modlitwie za zmarłych. W tym roku udało się posprzątać 12 grobów. Zmęczeni, umorusani, ale zadowoleni z dobrze spełnionego obowiązku wrócili do domów.

Pamięć o człowieku nigdy nie umiera!