Wolontariat – nic strasznego!!!

Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.” – (o. Fabian Kaltbach OFM)

Projekt pilotażowy

W ramach projektu będą realizowane spotkania dla uczniów i przedszkolaków dotyczące wolontariatu. Na lekcjach o wolontariacie uczniowie będą mogli dowiedzieć się że pomaganie nie jest trudne. Chcemy pokazać własnym przykładem, że aby zostać wolontariuszem nie potrzeba “super mocy”.

Dzieci i młodzież żyje głównie w świecie wirtualnym. Zamyka się na świat zewnętrzny. Nasze działania mają na celu wyciągnięcie ich z internetowego uwiązania. Będziemy uczyć empatii i szacunku dla drugiego człowieka.

Pomysł wziął się z faktu, że szkoły chcą zapraszać na takie spotkania lokalne grupy w których działają wolontariusze. Nic tak nie motywuje i nie dodaje odwagi jak żywy przykład rówieśników i ludzi młodych. Do projektu zaangażujemy uczniów, nauczycieli, rodziców wszystkich szkół, które wyrażą zgodę na organizację takich zajęć w swojej placówce. Będziemy służyć radą szkolnym kołom wolontariatu. Zaangażujemy je w nasze zbiórki, np. zbiórki opatrunków dla misyjnych przychodni.

Na ile pomysł jest nietypowy i oryginalny? Mało jest ludzi którzy chcą służyć radą i doświadczeniem. Łatwiej jest mówić o tym, że młodzież jest zepsuta, niż motywować młodych już od czasów szkolnych. Projekt pomoże stworzyć sieć wzajemnej współpracy pomiędzy szkolnymi klubami wolontariatu a organizacjami zewnętrznymi.

Dojazd do placówek na ternie gmin Garwolin, Borowie, Pilawa, Parysów – bezpłatny. W pozostałych przypadkach koszt dojazdu ustalany indywidualnie.

Chcesz zgłosić swoją klasę/szkołę do projektu – napisz do Nas

niekanapowi@onet.pl