Opatrunek na ratunek – akcja stała

 

Z racji , że akcja „Opatrunek na ratunek” na naszym terenie cieszy się stałym zainteresowaniem, podjęliśmy decyzję o całorocznej zbiórce.

Do 2021 r. zbiórka opatrunków ogarnęła powiat garwoliński po raz szósty.  Już od kilku edycji dary spływały przez cały rok. W poprzednich latach zebraliśmy i wysłaliśmy mnóstwo kartonów pełnych po brzegi bandaży, plastrów, gaz, rękawic, maści, zestawów chirurgicznych i innych materiałów. W ostatniej akcji udało się zebrać tyle rzeczy, że wysyłaliśmy do Poznania na palecie. (przy pomocy niezawodnego punktu Epaka w Garwolinie.)  

Zachęcamy do zbiórki lokalne kluby wolontariusza, koła misyjne, szkoły, przedszkola, koła gospodyń wiejskich, parafie, apteki, stowarzyszenia i grupy przyjaciół. Zorganizuj zbiórkę w  szkole, przedszkolu zakładzie pracy, aptece czy ośrodku zdrowia.   Każdy może pomóc. Zebrane materiały opatrunkowe przekażemy Fundacji w Poznaniu.

Aby włączyć się do akcji wystarczy mieć dobre serce, trochę czasu i mnóstwo chęci do działania. Akcje trwają cały rok więc już dziś zorganizuj zbiórkę w swojej szkole, przedszkolu czy zakładzie pracy. Możesz dołączyć w każdym momencie. Nie wymagamy specjalnej rejestracji.

PLAKAT AKCJI – pobierz

oficjalny znak dla puntu zbiórki  – pobierz

Wracający z misji wolontariusze Fundacji i sami misjonarze piszą do Fundacji Redemptoris Missio listy z prośbami o przesłanie środków opatrunkowych. Do misyjnych przychodni i szpitali zgłaszają się najczęściej ludzie najbiedniejsi i najbardziej chorzy. Zgłaszają się Ci, których nie stać na lecenie w państwowych szpitalach i nie stać na wizytę u miejscowego szamana. W tropikalnym klimacie rany goją się gorzej, a wiele tropikalnych chorób dotyczy również skóry. W surowych warunkach życia pozbawionego wszelkich wygód nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom, cierpią z powodu poparzeń gotowanymi na wolnym powietrzu potrawami lub od ogniska. W tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci.

Co jest potrzebne?

W misyjnych przychodniach  brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy bandaż czy plaster są na wagę złota.

O jakie dokładnie rzeczy chodzi?

Przyda się każdy bandaż (czy to dziany, czy elastyczny) gazy (jałowe i niejałowe), kompresy (jałowe i niejałowe),  plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata i środki do dezynfekcji ran (ale tylko w proszku). Potrzebne są ciśnieniomierze, termometry bezrtęciowe. Maści: cynkowa, ichtiolowa, Sudocrem, Tribiotic, Clotrimazolum.  Rzeczy te można nabyć w każdej aptece.

Gdzie możesz przekazać dary:

dla powiatu garwolińskiego/otwockiego

pozostałe powiaty:

Jako NieKANApowi w ramach pracy wolontaryjnej koordynujemy zbiórki na terenie dwóch powiatów w woj. mazowieckim.  Gdy prowadzisz zbiórkę w innym powiecie niż garwoliński lub otwocki, to zebrane rzeczy wyślij bezpośrednio do Fundacji Redemptoriss Missio z Poznania. Do paczki należy włożyć dane osób, które zbierały tj. dane szkoły, koordynatorów i ewentualnie wyróżniające się osoby/klasy w zbiórce.

Zgromadzone rzeczy należy przesłać na nowy adres magazynu Fundacji:
Redemptoris Missio Fundacja Pomocy Humanitarnej ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio oraz na naszym NieKANApowym Facebook-u.

O 6 edycji w mediach:

Opatrunek na ratunek – Dołącz do zbiórki i pomóż misyjnym przychodniom!

Opatrunek na ratunek po raz szósty!

ZBIÓRKA FUNDUSZY NA SFINANSOWANIE KOSZTÓW WYSYŁKI

Do tej pory są z nami:


 1. Parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie
 2. Redakcja gazety Twój Głos od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00 na ul. Kościuszki 22 B w Garwolinie.
 3. “Apteka Na Romanówce” Anna Brzozowska Garwolin ul. Korczaka 35 lok. 1
 4. Nasze Apteki 08-400 Garwolin ul. Nadwodna 15
 5. Szkoła Podstawowa w Osiecku im. Powstańców Styczniowych
 6. Apteka na Dobrej – Paweł Głaszczka
 7. Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka w Pilawie  ul. Wojska Polskiego 4. 
 8. Szkoła Podstawowa w Kępie Celejowskiej
 9. Szkolne Koło Caritas nr 81 przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 CKP w Garwolinie
 10. ZS Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie
 11. Przedszkole w Górznie ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 8.  08-404 Górzno.
 12. Apteka Cefarm Warszawa S.A. Orla 5, 05-402 Otwock
 13.  Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół nr.1 w Łaskarzewie

ZORGANIZUJ AKCJĘ U SIEBIE !!!

NAPISZ DO NAS niekanapowi@onet.pl

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”