O NieKANApowych słów kilka

Kochani!!

Na początku DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE z Nami. Mamy nadzieję, że Wy również zainspirowani słowami Papieża Franciszka pragniecie być NieKANApowymi chrześcijanami i zejść z kanapy.

Co zaważyło na decyzji o powstaniu NieKANApowych? Może wielu osobom, które to przeczytają wyda się to głupie lub kiczowate. Zaważyła wiara – wiara w Boga. A ŚDM i słowa papieża Franciszka skierowane do każdego z Nas dodały tylko odwagi:

„Was pytam – chcecie być młodymi, ospałymi, ogłupiałymi i otumanionymi? Chcecie by inni za Was decydowali? Chcecie walczyć o Waszą przyszłość? Nie możemy robić z życia kanapy, która nas uśpi. Musimy zostawić po życiu trwały ślad. (…)Jezus nie jest Panem wygody, jest Panem ryzyka. Aby go naśladować trzeba mieć odwagę. Trzeba zamienić kanapę na parę butów, aby iść po drogach, które otworzą nowe horyzonty”

Nie było rady trzeba było wziąć się w garść i powiedzieć „Jezu bierzemy się do roboty i nie odkładamy tego na jutro”. Słowa ojca Jana Góry „Odpoczynek to słowo ze słownika zboczeńców”, które usłyszeliśmy od Siewców Lednicy na koncercie w Żyrardowie, dolały jeszcze tylko  oliwy do ognia, by nie bać się dzielić się Bogiem z innymi.

Trzeba „zejść z kanapy” i zacząć działać.

Ta kanapa:

  • To to wszystko co nas pochłania i ogranicza w naszej codzienności, w naszym życiu.
  • To to wszystko co tak naprawdę nie pozwala nam się rozwijać, nie pozwala dążyć do wysokich celów, nie pozwala żyć pełnią bliskości z Bogiem.
  • To to wszystko co zabiera nam czas, ambicje i możliwości aby stawać się doskonalszymi na wzór Jezusa Chrystusa.

Nazwa NieKANApowi zawiera w sobie słowo KANA – jest to nawiązanie do Kany Galilejskiej, gdzie jak pamiętamy Jezus podczas wesela, przemienił wodę w wino.

Nie bez powodu więc KANA  pisana jest wielkimi literami. Chodzi o to, abyśmy pamiętając o ówczesnej przemianie sami zechcieli przemieniać siebie i swoje życie. Każdego dnia z Bożą pomocą jesteśmy w stanie przemieniać siebie i bliźnich. Poprzez nowe doświadczenia, nowe znajomości, nowe spotkania czy „nowe/stare” słowa słyszane w codziennym fragmencie Słowa Bożego możemy odnaleźć swoją indywidualną drogę przemiany.

Pragniemy by odbiorcy NieKANApowych, poprzez zaangażowanie w organizowanych przez nas działaniach również zostali zainspirowani słowami Papieża Franciszka i wzbudzili w sobie pragnienie bycia „NieKANApowymi” chrześcijanami.

Słowo dotyka wnętrza człowieka. Nigdy nie wiadomo, które wyda plon w jego sercu i życiu. Mamy nadzieję, że poruszane treści napełniać będą serca czytelników Bożą radością oraz będą skłaniać do indywidualnych refleksji. Niech będą pomocą w budowaniu wiary i wzrastaniu w niej w codziennym życiu.