Kup Pan szczotkę 2019

Po raz czwarty rusza akcja „Kup Pan szczotkę!” dla Fundacji Redemptoris Missio z Poznania

Jako grupa młodzieży NieKANApowi działająca przy parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie włączyliśmy się po raz czwarty do akcji „Kup Pan Szczotkę” prowadzoną przez Fundację Redemptoris Missio z Poznania. W okresie od 1 marca do 30 września 2019 roku przeprowadzamy zbiórkę szczoteczek i past do zębów dla dzieci z Afryki.

UWAGA: w tym roku w ramach akcji zbierane będą również kostki mydła.

W jednej z afrykańskich szkół już od pięciu lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, pani przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie!

To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na przerwach myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu w przyszłości będą mogły szczycić się pięknym uśmiechem. Opowiadali im o tym dentyści z Polski, którzy przyjeżdżają do ich miejscowości już od siedmiu lat i leczą zęby mieszkańcom ich wioski.

Muszą przyjeżdżać z tak daleka gdyż w Kamerunie najbliższy gabinet stomatologiczny znajduje się w stolicy – aż 200 kilometrów od tego miejsca! A i tak ceny są w nim tak wysokie, że nikt z ich rodziny nawet tam nigdy nie był.

Co zbieramy?

Oczywiście szczoteczki i pasty do zębów.

Co do tego?

O tego roku mydło w kostkach.

Dla kogo?

Dla afrykańskich dzieci chodzących do misyjnych szkół i przedszkoli.

Jak dary dotrą do dzieci?

Zabiorą je ze sobą wolontariusze; stomatolodzy, lekarze, pielęgniarki i położne wyjeżdżający do pracy na misjach. Pozostałe szczotki i pasty wysłane zostaną do Afryki pocztą drogą morską.

Kto może wziąć udział w Akcji?

Każdy, kto chce, by jego szczoteczka służyła komuś, kto bardzo się z tego ucieszy.

Do kiedy zbieramy szczoteczki i pasty?

Do 30 września 2019 r.

Ile szczoteczek, past i mydła potrzeba?

Bardzo duuuuużo! Jest wielu misjonarzy, którzy chcieliby wprowadzić mycie zębów również w swoich szkołach. Ponadto szczoteczki zebrane w latach poprzednich zdążyły się już zużyć.

Dzieci, w nagrodę za sumienne szczotkowanie zębów przez cały rok, przed wakacjami dostają swoje szczoteczki do domu. Misjonarze proszą o kolejne szczotki, aby i w tym roku dzieci mogły myć nimi swoje ząbki.

Już dzisiaj wszystkim, którzy zdecydowali się pomóc z całego serca serdecznie dziękujemy!

Gdzie możesz przekazać szczotki i pasty:

  • Parafia Przemienienia Pańskiego w  Garwolinie – do księdza Krzysztofa Banasiuka
  • Redakcja gazety Twój Głos od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00 na ul. Kościuszki 22 B w Garwolinie.
  • do naszego członka Michała Przybysza : BiznesGrupa EMPTOR ul. Dobra 1/7 LU Garwolin od 9:00 do 16:00
  • inne formy – prosimy o kontakt niekanapowi@onet.pl

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio oraz na naszym NieKANApowym Facebook-u.

List do instytucji

Ulotka informacyjna

Plakat akcji

Zbieramy szczoteczki i pasty dla dzieci z Afryki – artykuł “Twój Głos”