Kup Pan szczotkę – akcja stała

Z racji, że akcja „Kup Pan szczotkę!” dla Fundacji Redemptoris Missio z Poznania, cieszy się stałym zainteresowaniem, podjęliśmy decyzję o całorocznej zbiórce.

Jako grupa młodzieży NieKANApowi działająca przy parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie włączyliśmy się już cztery razy do akcji „Kup Pan Szczotkę” prowadzoną przez Fundację Redemptoris Missio z Poznania. Od czerwca 2020 roku podjęliśmy decyzję, że przeprowadzana zbiórka szczoteczek i past do zębów dla dzieci z Afryki naszym terenie będzie miała charakter ciągły.

UWAGA: w ramach akcji zbierane będą również kostki mydła.

W jednej z afrykańskich szkół już od pięciu lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, pani przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie!

To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na przerwach myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu w przyszłości będą mogły szczycić się pięknym uśmiechem. Opowiadali im o tym dentyści z Polski, którzy przyjeżdżają do ich miejscowości już od siedmiu lat i leczą zęby mieszkańcom ich wioski.

Muszą przyjeżdżać z tak daleka gdyż w Kamerunie najbliższy gabinet stomatologiczny znajduje się w stolicy – aż 200 kilometrów od tego miejsca! A i tak ceny są w nim tak wysokie, że nikt z ich rodziny nawet tam nigdy nie był.

Co zbieramy?

Oczywiście szczoteczki i pasty do zębów.

Co do tego?

O tego roku mydło w kostkach.

Dla kogo?

Dla afrykańskich dzieci chodzących do misyjnych szkół i przedszkoli.

Jak dary dotrą do dzieci?

Zabiorą je ze sobą wolontariusze; stomatolodzy, lekarze, pielęgniarki i położne wyjeżdżający do pracy na misjach. Pozostałe szczotki i pasty wysłane zostaną do Afryki pocztą drogą morską.

Kto może wziąć udział w Akcji?

Aby włączyć się do akcji wystarczy mieć dobre serce, trochę czasu i mnóstwo chęci do działania. Akcje trwają cały rok więc już dziś zorganizuj zbiórkę w swojej szkole, przedszkolu czy zakładzie pracy. Możesz dołączyć w każdym momencie. Nie wymagamy specjalnej rejestracji.

Ile szczoteczek, past i mydła potrzeba?

Bardzo duuuuużo! Jest wielu misjonarzy, którzy chcieliby wprowadzić mycie zębów również w swoich szkołach. Ponadto szczoteczki zebrane w latach poprzednich zdążyły się już zużyć.

Dzieci, w nagrodę za sumienne szczotkowanie zębów przez cały rok, przed wakacjami dostają swoje szczoteczki do domu. Misjonarze proszą o kolejne szczotki, aby i w tym roku dzieci mogły myć nimi swoje ząbki.

Już dzisiaj wszystkim, którzy zdecydowali się pomóc z całego serca serdecznie dziękujemy!

Gdzie możesz przekazać szczotki i pasty:

dla powiatu Garwolińskiego/Otwockiego

  • prosimy o kontakt e-mail celem umówienia terminu odbioru: niekanapowi@onet.pl

pozostałe powiaty:

Jako NieKANApowi w ramach pracy wolontaryjnej koordynujemy zbiórki na terenie dwóch powiatów w woj. mazowieckim.  Gdy prowadzisz zbiórkę w innym powiecie niż garwoliński lub otwocki, to zebrane rzeczy wyślij bezpośrednio do Fundacji Redemptoriss Missio z Poznania. Do paczki należy włożyć dane osób które zbierały tj. dane szkoły, koordynatorów i ewentualnie wyróżniające się osoby/klasy w zbiórce.

Zgromadzone rzeczy należy przesłać na nowy adres magazynu Fundacji:
Redemptoris Missio Fundacja Pomocy Humanitarnej ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio oraz na naszym NieKANApowym Facebook-u.

Plakat akcji

Zbieramy szczoteczki i pasty dla dzieci z Afryki – artykuł “Twój Głos”