“NieKANApowe Tourné po diecezji – Pinezkowym szlakiem 4”

“Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30)

to hasło tegorocznego XXXIII Światowego Dnia Młodzieży na szczeblu diecezjalnym.

 

Na ostatnim naszym niekanapowym spotkaniu tydzień temu skupialiśmy się nad orędziem Papieża Franciszka na 33 Światowy Dzień Młodzieży.  Poruszaliśmy tematykę strachu w wierze. Tego jak do wierzących odnoszą się inni ludzie.

Dostrzegliśmy, że każdy z Nas zmagał się bądź zmaga z pewnym odrzuceniami. A wy boicie się wierzyć i jawnie wyznawać wiarę w Jezusa?? Nie możemy się bać. Maryja powiedziała Bogu “tak” My też musimy chcieć mówić Bogu “Tak” na każdym kroku.

Mówić Bogu “tak” gdy w niedziele idziesz do kościoła, gdy w piątek nie jesz mięsa, gdy jesteś za życiem, gdy czynisz znak krzyża przed kapliczką bądź znakiem przydrożnym, gdy bierzesz udział w chrześcijańskich inicjatywach. Powiedzieć Bogu “Tak” nie jest łatwo. Często odkładamy to na “potem” na “zaraz” a papież Franciszek zachęca:

” Zapraszam wszystkich, byście spojrzeli do swego wnętrza i nazwali wasze lęki po imieniu. Zadajcie sobie pytanie: co mnie martwi, czego boję się najbardziej dzisiaj, w konkretnej sytuacji, której doświadczam? Co mnie blokuje i nie pozwala mi iść naprzód? Dlaczego nie mam odwagi, by dokonać ważnych decyzji, które powinienem podjąć? Nie lękajcie się uczciwie spojrzeć na swoje lęki, uznać je takimi, jakimi są, i zmierzyć się z nimi.”

Nigdy się nie zamykaj! W Piśmie Świętym znajdujemy 365 razy wyrażenie „nie lękajcie się”, ze wszystkimi jego odmianami. To jakby powiedzieć, że każdego dnia roku Pan chce, abyśmy byli wolni od bojaźni.

Nie bój się znalazłeś bowiem łaskę u Pana, te słowa powinny wracać do młodych ciągle w każdej sytuacji.  Powinniśmy uwierzyć w to, że Bóg jest z nami i nie ma co się lękać. Pozwoli to opuścić kanapy i ciemne pokoje i wyjść do działania i światła. Papież zachęca:

‘Drodzy młodzi, nie pozwalajcie, aby przebłyski młodości gasły w mroku zamkniętego pokoju, w którym jedynym oknem na świat jest komputer i smartfon. Otwórzcie na oścież drzwi waszego życia! Niech wasze przestrzenie i wasz czas będą zapełnione konkretnymi ludźmi, głębokimi relacjami, w których możecie dzielić się autentycznymi i realnymi doświadczeniami w waszym codziennym życiu.”

ŚDM jest dla odważnych! Nie dla młodych, którzy szukają jedynie wygody i którzy wycofują się przed trudnościami.

Czy przyjmujecie wyzwanie?

My staramy się podejmować to wyzwanie i tak wczoraj 24 marca 2018 uczestniczyliśmy w 33 Światowym Dniu Młodzieży w diecezji Siedleckiej. W Siedlcach byliśmy już rano by zebrać ukryte pinezki w projekcie #PANaMY. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w katedrze, w rozpoczęciu procesu kanonizacyjnego Biskupa Ignacego Świrskiego, Drodze Krzyżowej ulicami miasta oraz wieczorze uwielbienia.

Był to cudowny czas. Pozdrawiamy wszystkie spotkane osoby 🙂

Ps. Wywiad dotyczący aplikacji PANaMY z naszym udziałem będziecie mogli obejrzeć we wtorek o godz 18:00 w TVP Warszawa.

 

NieKANApowi